Výšlap na Lysou horu se uskutečnil v první lednovou sobotu roku (6.1.2024). Po vyhodnocení obou variant přesunu k hotelu Petr Bezruč byla vybrána ta jednodušší. Autem Ford jsme dojeli až pod hotel místo přesunu přes Paskov-Frýdlant n. O, Malenovice (vlak+autobus). Předpověď počasí na ten den moc příznivá nebyla, poměrně hustý déšt skoro na celé polovině republiky komplikoval výšlap při začátku výšlapu. Při znalosti hory byla zvolena nová trasa, která od hotelu směřovala vpravo lesem, oproti jiným rokům, kdy jsme se drápali příkrou zkratkou. Po dosažení lesní cesty, která vedla od spodního rozcestí, jsme dorazili k hornímu, odkud vedou dva směry, vlevo po vyšlapané pěšině nebo vpravo opět strmě lesem. Další úsek, cestou vlevo, probíhal poklidně i s pauzou na občerstvení. Jakmile jsme dosáhli další hlavní cesty, směřující od vrcholu Hradová až po vstup do prvního označkovaného turistického modrého úseku se naše výprava rozdělila na dvě skupiny, první postupjící zkratkou a druhou, po cestě, která sice směřovala krátce dolů, ale stejně se po ní utrženci dostali na stejný výchozí bod - vchod do druhé zkratky (na turistické trase), nechtěli-li se odtamtud projít další oklikou kolem mohyly na Ivančeně. Když první skupina dorazila na cestu od Ivančeny, vyčkala příchodu skupiny druhé a společně jsme postupovali až na Malchor. Déšť se v těchto místech měnil na sníh a už nebyl tak otravný. Od Malchoru je to k začátku výšlapu ze severní strany kousek. Bývalá sjezdovka má vybudované kamenné chodníky, které byly přikryty vrstvou sněhu a umožňovaly "snadný" výstup. Tím, že bylo tak špatné počasí, jsme na vrcholu Lysé hory při focení taktak chytili jinou skupinku, s nímž jsme si vzájemně vyměnili fotografickou chvilku. Při posezení v Bezručově chatě nechyběly zelňačka, česnečka, fazolačka, čaj, pivo ani klíďopíďo. Sestup směr Ostravice vždy obsahuje potkávání poutníků, zpravidla stoupajících nahoru. Po zastávce v posezení Pod Šebestýnou jsme nabrali směr Malenovice. Na trase, jak je známo, stojí Hospoda u Veličku, kde proběhlo malé občerstvení a krátké vystoupení hosta-klavíristy, který zahrál pár evergreenů. Jaké bylo naše překvapení, když jsme po příchodu do Malenovic nalezli Hotel Rajská Bouda uzavřen. Přesun do jiného podniku v obci, restaurace Pod Borovou, byl vynucen. Ale i když to byla naše první návštěva zde, mohli jsme sice o něco dráže ochutnat tradiční česká jídla a zapít dobrým mokem. Auto Ford nás dopravilo zpět do HD a náš letošní výšlap se tímto uzavřel.. Rok 2024 znamenal zlom, vyýšlapu se zúčastnilo 8 hasičů a 1 hasička.

Aktualizováno (Pátek, 08 Březen 2024 12:54)